startArchitekci'21

2022-06-27

W sobotę 25 czerwca 2022 o godzinie 18:00 w budynku Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, odbył się wernisaż wystawy startARCHITEKCI’21 prezentującej projekty dyplomowe inżynierskie i magisterskie obronione w 2021 roku na kierunku Architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Podczas uroczystości ołoszone zostały wyniki Konkursu projektów dyplomowych inżynierskich obronionych na kierunku Architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Skład Sądu Konkursowego:
Reprezentacja Oddziału Lublin Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP

- Piotr Kendzierawski (przewodniczący)
- Paweł Mierzwa
- Michał Hagemejer
- Arkadiusz Bojczuk

Reprezentacja Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
- Małgorzata Kozak
- Wojciech Jabłoński (sekretarz)

W konkursie o Nagrodę im. Tadeusza Witkowskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział Lublin oraz Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej nagrody zdobyły:

inż. arch. Małgorzata Pudło - I nagroda
COLIVING - MIESZKANIA Z PRZESTRZENIAMI WSPÓLNYMI W LUBLINIE
Promotor: dr inż. arch. Hubert Trammer

inż. arch. Olha Pasichko - II nagroda
DZIELNICOWE CENTRUM KULTURY PRZY UL. JANA PAWŁA II W LUBLINIE
Promotor: dr hab. inż. arch. Natalia Przesmycka, prof. PL

Wyniki Konkursu projektów dyplomowych magisterskich obronionych na kierunku Architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej:

mgr inż. arch. Oleksandr Oliinyk - I nagroda
REWITALIZACJA TERENÓW FABRYKI ,,VERKON” W REJONIE GALAGANY W KIJOWIE WRAZ Z ADAPTACJĄ HALI PRODUKCYJNEJ
Promotor: dr hab. inż. arch. Natalia Przesmycka, prof. PL

mgr inż. arch. Diana Kuciarska - II nagroda
WSZECHNICA ŚWIADOMOŚCI – AUTONOMICZNA JEDNOSTKA
WSPARCIA NAUKOWO-DYDAKTYCZNEGO dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski, prof. PL

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, promotor a szczególnie laureatom!

W obradach, Jury dokonało:
1. Nominacji do polsko-niemieckiego konkursu projektów magisterskich o Doroczną
Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną BDA-SARP (2 projekty)
2. Nominacji do ogólnopolskiego konkursu projektów dyplomowych magisterskich o
Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku” (2 projekty)
3. Laureatów konkursu projektów dyplomowych magisterskich obronionych na
kierunku Architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki
Lubelskiej (2 nagrody – I i II stopnia)
4. Laureatów konkursu projektów dyplomowych inżynierskich obronionych na kierunku
Architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej o
Nagrodę im. Tadeusza Witkowskiego organizowanego przez Stowarzyszenie
Architektów Polskich SARP Oddział Lublin (2 nagrody – I i II stopnia)
5. Nominacji do konkursu PRIX ANNUEL DE LA SARP FR

Dziękujemy za tak liczną obecność podczas uroczystości i do zobaczenia za rok!

Wystawę organizuje: Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
Wystawie patronują: Politechnika Lubelska, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP o. Lublin
---------------
startARCHITEKCI to coroczna wystawa prac dyplomowych absolwentek i absolwentów studiów I i II stopniana Kierunku Architektura Politechniki Lubelskiej, umożliwiająca im pierwsze publiczne przedstawienie swoich projektów a także skonfrontowanie akademickiego spojrzenia na projektowanie, ze spojrzeniem wybitnych architektów działających zawodowo.
Nazwa startARCHITEKCI jest grą słów, neologizmem wywodzącym się od określenia stararchitekci, nadawanego najwybitniejszym światowym architektom jak Zaha Hadid czy Peter Zumthor oraz architektom którzy już osiągnęli nieśmiertelność, jak Louis Kahn, Antoni Gaudí, Frank Lloyd Wright czy Ludwig Mies van der Rohe.
Do tych wybitnych postaci wielowymiarowo nawiązuje wystawa startARCHITEKCI, wskazując gwiazdy architektury jako azymut dalszej pracy zawodowej a także przypomnienie, że każdy wielki człowiek zaczynał swoją wielkość od marzeń.
Pierwsza edycja wystawy miała miejsce w Warsztatach Kultury w 2009 roku i wraz z edycją z 2010 roku były wydarzeniami wspierającymi kandydaturę Lublina do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Kolejne sześć edycji prezentowanych było w Galerii Gala, następne dwie w Centrum Spotkania Kultur, zaś od 2019 roku wystawa odbywa się we Wschodnim Innowacyjnym Centrum Architektury, będącym częścią Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.