poniedziałek 22 maja 18 00 wykład współkuratora polskiego pawilonu na Biennale Architektury w Wenecji 2016 Wokół przestrzeni publicznej

2017-05-21

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej zaprasza na wykład gościnny ‘’WOKÓŁ PRZESTRZENI PUBLICZNEJ’’, który wygłosi architekt MICHAŁ GDAK z  Pracowni Przestrzeni Publicznej Instytutu Dizajnu w Kielcach

PONIEDZIAŁEK 22 MAJA 2017  GODZ. 18:00

Wydział Budownictwa i Architektury PL, ul. Nadbystrzycka 40, Lublin

Aula I (parter starego skrzydła budynku)

Architekt Michał Gdak był w zespole kuratorskim Instytutu Dizajnu w Kielcach kierowanym przez Dominikę Janicką, który dzięki wygranemu konkursowi, zrealizował wystawę FAIR BUILDING w pawilonie polskim na Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku.

Architekt Michał Gdak jest pracownikiem Instytutu Dizajnu w Kielcach – instytucji zajmującej się promocją dizajnu oraz działalnością skupiającą ekspertów i twórców dizajnu, instytucje edukacyjne i projektowe oraz przedstawicieli biznesu. Zasadnicze obszary działań Instytutu, w których realizuje on projekty to: Ceramika, Szkło, Komunikacja Wizualna, Tkanina i Projektowanie Przestrzeni Publicznej. Instytut skupia pracownie, które oprócz działalności projektowej prowadzą również działalność dydaktyczną, tzn. organizację warsztatów i szkoleń. Instytucja pełni również funkcję centrum wystawienniczo – konferencyjnego. Instytut propaguje rozwój współpracy pomiędzy projektantami a przemysłem.

Architekt Michał Gdak jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej oraz Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie uzyskał dyplom magistra sztuki na kierunku Rzeźba. Studiował również w Hiszpanii (Universidad Politecnica de Valencia), w Holandii (Delft University of Technology) oraz w Danii (Vitus Bering University Collage) gdzie przez dwa lata uczył się i pracował w znanej pracowni OMA Rem’a Koolhaasa. W 2007r. pracował również w  Inter.National.Design w Rotterdamie. Współpracował także z Supersudaca, Space for Urban Research, Rotterdam.  Od 2012 r jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pracował jako architekt m. in. w Belgii, Holandii. Jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich we Wrocławiu.

Laureat konkursów, m. in, ,,Rondo Graniczne’’ we Wrocławiu, ,,Dialog’’ – rysunek we Wrocławiu, ,,Architektura betonowa’’ w Krakowie, ,,Identyfikacja Miejsca, . ,,Re-witalne dzieło’’ w Bełchatowie.

,,Podstawą do realizacji projektów w przestrzeni publicznej jest zadawanie pytań. Nie wystarczy teoretyczna analiza danej przestrzeni i zagadnienia przez projektanta, pytania należy kierować do mieszkańców aglomeracji miejskich. Z reguły zarządzamy tylko prywatną i nam najbliższą

przestrzenią, ale przecież możemy mieć wpływ na przestrzenie miasta, w którym żyjemy, pracujemy, mieszkamy, odpoczywamy. Przegląd projektów powstałych w Pracowni Przestrzeni Publicznej Instytutu Dizajnu w Kielcach.’’