Nie tylko Metropolis: architektura i/w/jako science fiction

AULA II   (parter)

WYDZIAŁ BUDOWNICTWA I ARCHITEKTURY PL

UL. NADBYSTRZYCKA 40 LUBLIN

Związki architektury i science fiction to prawdopodobnie jeden z najmniej zbadanych obszarów kultur SF. W literaturze nie brak opisów architektonicznych wizji przyszłości, zaś obrazy futurystycznych miast w kinie czy telewizji sf są najbardziej oczywistą – ale też w sumie najprostszą – formą przecinania się tych dwu kulturowych obecności. Wykład wyjdzie poza tak wąsko rozumiane związki architektury i SF: przedstawi mniej znane aspekty ich wspólnych peregrynacji w XX wieku oraz naświetli postacie kilku futurystycznych architektów-renegatów, którzy z gatunkiem nic wspólnego nie mieli a jednocześnie mogą być postrzegani jako na wskroś fantastyczni.

Paweł Frelik – profesor nadzwyczajny w Instytucie Anglistyki oraz dyrektor Centrum Badań Gier Wideo UMCS; prowadzi również wykłady i zajęcia z amerykańskiej kultury audiowizualnej w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytet Warszawskiego. Członek zespołów redakcyjnych dwu najważniejszych pism naukowych poświęconych fantastyce naukowej na świecie: „Science Fiction Studies” (USA) i „Extrapolation” (USA/Wlk. Brytania) oraz „Journal of Gaming and Virtual Worlds” (Wielka Brytania). W latach 2013–2014 był prezesem Science Fiction Research Association, największej i najstarszej na świecie organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad SF i pierwszym prezesem i członkiem zarządu spoza Ameryki Północnej w ponad 40-letniej historii organizacji. W 2017 roku prof. Frelik otrzymał Nagrodę im. Thomasa D. Claresona przyznawaną za całokształt działań na rzecz dyscypliny badań nad science fiction. Jest pierwszym laureatem nagrody spoza Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii.