Efekt Bilbao i wybrzeże atlantyckie Hiszpanii - rewitalizacja terenów poindustrialnych
Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej zaprasza na wykład
"Efekt Bilbao i wybrzeże atlantyckie Hiszpanii - rewitalizacja terenów poindustrialnych"
Który wygłosi Paulina Toporowicz - Iglesias
wtorek 14 stycznia 2014, 18:15
Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
ul. Nadbystrzycka 40, aula 430 (nowe skrzydło)
Efekt Bilbao to niemal magiczny termin odnoszący się do dynamicznego rozwoju miasta Bilbao, który w potocznym mniemaniu zawdzięcza ono powstaniu jednego obiektu - oddziału Muzeum Guggnheima projektu Franka Gehry'ego. Wiele miast na całym świecie pragnie powtórzyć u siebie efekt Bilbao. Aby pogłębić swoją wiedzę na temat tego na czym polegał efekt Bilbao warto przyjść na ten wykład. Poruszone zostaną na nim inne przykłady rewitalizacji terenów poprzemysłowych.
Temat ten jest dodatkowo interesujący z uwagi na fakt iż Hiszpania przeżywa obecnie głęboki kryzys gospodarczy - związany między innymi z tym że wiele inwestycji z poprzednich lat było nietrafionych. Jak w tym kontekście wygląda sytuacja Bilbao i innych zrewitalizowanych terenów poprzemysłowych nad Atlantykiem? W najbliższy wtorek będzie można uzyskać na nie odpowiedź.
Paulina Toporowicz-Iglesias. Absolwentka Historii Sztuki na KUL (2000). W 2002 ukończyła Studia Podyplomowe na kierunku Dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2005 była uczestniczką programu doktoranckiego "Miasta Osi Atlantyckiej" (Ciudes del Arco Atlantico) na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu w Oviedo. Od 2006 posiada dyplom homologowany przez Uniwersytet w Oviedo. W 2007 rozpoczęła pracę w Muzeum i Galerii Prehistorii w Teverdze w Księstwie Asturii (północna Hiszpania). Zainteresowania: architektura historyczna i współczesna Hiszpanii, malarstwo polskie. Współpracuje z uczelniami lubelskimi (wykłady otwarte). Współautorka książki "Stanisław Hiszpański - malarz osobliwy", PAN, Warszawa 2000.