Dyrekcja - środa 16 I 18:00 film i dyskusja o dziele urbanistyki

2019-01-16

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, oraz Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej serdecznie zapraszają na projekcję filmu "Dyrekcja" i towarzyszącą jej dyskusję
https://www.spotkaniakultur.com/index.php/pl/node/1339

środa 16 stycznia 2019 roku, godz. 18:00
Centrum Spotkania Kultur - sala kinowa na poziomie -1
wstęp wolny - pierwszeństwo wejścia dla posiadaczy bezpłatnych wejściówek wydawanych w kasie Centrum Spotkania Kultur

Po filmie odbędzie się dyskusja w której udział wezmą
Grażyna Stankiewicz (reżyser filmu „Dyrekcja”, a także szeregu innych filmów dokumentalnych, redaktor naczelna magazynu lubelskiego LAJF), Adam Cichowicz (nauczyciel, sympatyk i znawca osiedla Dyrekcja w Chełmie), oraz Michał Owadowicz (architekt i urbanista, laureat konkursów na Błonia Wilanowskie w Warszawie - obecnie Miasteczko Wilanów, i Wolne Tory w Poznaniu, prowadzący zajęcia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Zwiastun filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=_ly1YV5kXWc

„Dyrekcja" to zwyczajowa nazwa fragmentu miasta Chełma zrealizowanego w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku w związku z decyzją o przeniesieniu do Chełma Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych . Założenie urbanistyczne, którego kształt nakreślili Adam Paprocki, Adam Kuncewicz i Henryk Gay zostało znakomicie wpisane w topografię terenu z jego najwyższym wzniesieniem - Wzgórzem Kredowym oraz układ istniejących ważnych elementów otoczenia takich jak Stare Miasto, katedra i dworzec kolejowy. Z Wzgórza Kredowego stanowiącego główny element założenia i wyznaczonego na lokalizację obiektów użyteczności publicznej wyprowadzono główne osie założenia. Na jednej z nich, wiodącej w stronę dworca kolejowego, u stop Wzgórza Kredowego wybudowano budynek przeznaczony na Dyrekcję Okręgową Kolei Państwowych - określany w Chełmie jednym słowem - "gmach" - utrzymany w stylu pośrednim między klasycyzmem a modernizmem. Przed nim wytyczono plac o wymiarach około 100x250 metrów. Jego ściany stanowią budynki mieszkalne utrzymane w tak zwanym stylu narodowym, nawiązującym do renesansu. W tym samym stylu zrealizowano około stu innych budynków mieszkalnych, przeznaczonych głównie dla rodzin kolejarskich, które przyjechały do Chełma z Bydgoszczy i Radomia. Budynki te tworzą różne układy wpisane w większe założenie urbanistyczne, którego osiedla zwane "Dyrekcją" jest jedynie fragmentem. Całość o powierzchni czterokrotnie większą niż zajmowała ówczesna zabudowa Chełma i przeznaczone w założeniu na 20000 -25000 mieszkańców , wobec 26000 jakie wówczas mieszkało w Chełmie zasadniczo miało zmienić skalę miasta. Wytyczony wówczas układ ulic został w dużej części zachowany, ale poza terenem zwanym "Dyrekcją" wypełnia go zabudowa zrealizowana indywidualnie. Zrealizowana na Wzgórzu Kredowym pod koniec XX wieku hala sportowa, niestety nie wpisuje się w całe założenie tak dobrze jak zaplanowany pierwotnie tam układ obiektów użyteczności publicznej, a jej budowa była związana z deformacją kształtu samego wzgórza.

Wraz z nowo powstałymi miastami takimi jak Gdynia, czy Stalowa Wola, oraz dzielnicami miast istniejących jak warszawski Żoliborz, czy południowa część centrum Katowic, założenie urbanistyczne w Chełmie stanowi wybudowany dowód wysokiego poziomu polskiej urbanistyki w początkach dwudziestego wieku.

Narracja filmu opiera się na dwóch filarach – opowieści o historii założenia urbanistyczno-architektonicznego, oraz doświadczeniach mieszkających tu ludzi. Bohaterami filmu są byli i obecni mieszkańcy „Dyrekcji”, w filmie wypowiadają się także architekt Bolesław Stelmach i pisarz Marcin Wroński, który umieścił akcję jednej ze swoich książek właśnie na tym chełmskim osiedlu.

Autorką scenariusza i reżyserem filmu jest Grażyna Stankiewicz, której wyjątkowo bliska jest chełmska tematyka. Zrealizowała, m.in. takie filmy jak „Ida Haendel – koncert w sepii” dla Programu I TVP S.A., „Cały świat to jeden wielki Chełm” dla TVP Polonia oraz „Stalag 319” dla TVP Historia. Producent wykonawczy filmu - OTO Agencja Producencka Olgi Michalec-Chlebik ma na swoim koncie realizację kilkudziesięciu reportaży telewizyjnych i filmów dokumentalnych, w tym produkcje dokumentów, które w wyniku kilku konkursów scenariuszowych pozyskały dofinansowanie z Lubelskiego Funduszu Filmowego oraz liczne wyróżnienia i nagrody festiwalowe.
Producentami filmu są Miasto Chełm, Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr w Remizie" oraz OTO Agencja Producencka. Film pozyskał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Projekcja filmu oraz dyskusja stanowią wydarzenie towarzyszące wystawie „startARCHITEKCI”18”.

Wystawa startARCHITEKCI”18 prezentuje 93 projekty dyplomowe inżynierskie i magisterskie obronione w 2018 roku na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Wystawa dostępna w przestrzeni City Project (poziom -1), Aleja Kultur na poziomie -1 oraz Aleja Kultur na poziomie 0.

Wystawa czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach otwarcia budynku.

Wstęp na wystawę wolny

Organizatorzy wystawy:
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie https://www.spotkaniakultur.com/

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej http://www.wbia.pollub.pl/

Fundacja Rozwoju Politechniki Lubelskiej http://fundacja.pollub.pl/

Sponsorzy wystawy:

Vectorworks http://poland.vectorworks.be/

Lubelska Wytwórnia Dźwigów Osobowych Lift-Service http://www.lift.pl/

Koło https://www.kolo.com.pl/

Geberit https://www.geberit.pl/pl/

Patroni wystawy:

Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP – Oddział Lublin http://sarp.lublin.pl/

miesięcznik Architektura-murator http://architektura.muratorplus.pl/

Fundacja Centrum Architektury http://centrumarchitektury.org/